Opinion&Debatt
Debatt

Nya testamentets församlingssyn och bibelbruk

Till Richard Roitto: Jag följde dina artiklar i Sändaren om bibelbruk. Du skriver välgörande, vi behöver bearbeta frågan om användningen av bibeln i vår nya kyrka. Artiklarna utgör stimulerande läsning och jag delar dina synpunkter, men som du redan själv anmärkt väcker de också frågor. Du önskar tala om bibelbruk hellre än om bibelsyn säger du. Detta är nog en bra utgångspunkt, man fastnar för det mesta i en ofruktbar diskussion om man börjar med frågor kring bibelsyn.

 

Men som du säkert är medveten om innebär själva ordet ”bibelbruk” just en Bibelsynsfråga. Att bruka Bibeln innebär fråga om vår relation till textens anspråk. Du skriver en artikel om bibelsyn men jag tycker inte att du ändå ger något konkret svar på hur vi ska bruka Bibeln. Vilken auktoritet har då Bibeln? Varför skall vi läsa den? Har vi något ansvar för hur vi tillämpar den? Vilka gränser finns för tillämpning av texterna? Kan vi göra vad vi vill av texterna eller har vi någon förpliktelse att inrätta oss efter dem?  Med andra ord: råder vi över Skriften eller råder Skriften över oss?

Frågan efter konkret tillämpning av skriften är inte enkel. Den är mera kvalificerad än att välja mellan en liberalteologisk bibelsyn och en fundamentalistisk. Ändå menar jag att vi inte kan bruka Bibeln — och som kristna särskilt då Nya testamentet — utan att ta ställning till frågan om vilken auktoritet den har?

För att bli konkret vill jag ställa en enkel fråga som just nu förefaller mig viktig för församling och kyrka: Nya testamentets församlingar byggde medlemskapet på personlig bekännelse till Kristus? Inget enda undantag från denna grundläggande församlingssyn finns i Nya testamentet. Tvärtom hävdas genomgående den personliga bekännelsen till Kristus som grunden för församlingen. Den personliga bekännelsen till Kristus är faktiskt så grundläggande att utan den kan man inte förstå Nya testamentet över huvud taget. Hur anser du att vi bör ställa oss till denna tydliga övertygelse i Nya testamentet? Med andra ord: hur ska vi bruka Nya testamentet här? 

Jag inser att olika texter måste få olika gensvar hos oss. Jag är medveten om att Nya testamentets värld inte är vår värld. Jag är heller inte helt främmande för de många olika problem som reses vid tolkning av texter, och kanske speciellt då bibelns texter. Inte heller är jag alldeles främmande för de många moderna metoder som används vid texttolkning i dag. Men frågan står kvar: vad är vårt ansvar vid bruket av texten. För samtalets skull vill jag gärna deklarera att i det nu upptagna konkreta fallet känner jag mig bunden av Nya testamentets klara övertygelse.

 

 

Olle Christoffersson

Kommentera

FLER NYHETER

Topplistan

Läsarservice

Erbjudande