Opinion&Debatt
Debatt

Manifestera Jesus - inte Queerpolitik

Två av Missionskyrkans ledande namn, Olle Alkholm och Ulla-Marie Gunner – och därmed Missionskyrkan, får det väl förstås – protesterar mot Jesusmanifestationens val att inte erbjuda plats åt "Religion hjärta HBT". I detta ser Missionskyrkan bekymmer, och tycker att vissa grupper av kristna exkluderas.

 

Problemet är väl snarare att HBTQ-samhället anser sig ha tolknings- och definitionsföreträde på snart sagt alla områden. Och dess värderingar skiljer sig från dem stora grupper av kristna omfattar. Projektet "Religion hjärta HBT" drivs av Sveriges Förenade HBTQ-studenter, ett organ för HBTQ-föreningar vid Sveriges universitet och högskolor. Organisationen har inget med kyrkor eller kristna organisationer att göra, utan är ett politiskt språkrör för HBTQ-intressen.Låt Jesusmanifestationen manifestera Jesus, inte Queerpolitik!  
Peder Nielsen

Kommentera

Men Jesus själv manifesterade väl sin solidaritet till grupper i samhället som var ifrågasatta, illa behandlade, bespottade. Om det är den Jesus vi vill manifestera borde väl också vi inkludera även HBTQ-studenter för deras egen skull och för deras hjärta till religion.

Bakom projektet står även Kristna Studentrörelsen i Sverige, Sensus och Svenska Kyrkans Unga. Ett antal kyrkor och ungdomsföreningar har deltagit i seminarier och där på riktigt tagit upp svåra frågor kring identitet, religion och sexualitet. Är man inte förankrad då i kristna organisationer?

Projektet väcker många viktiga frågor och samtal som behöver föras, inte minst visar denna tragiska debatt det. Jag vill komma vidare för att inte låta detta skymma Jesu budskap och kärlek till oss människor.

Oavsett vad man tror eller tycker om denna frågan måste samtalet föras. Hur ser vi på andra människor? Vad innebär det att vara kristen? Vad styr vår identitet och sexualitet? Vad är synd och hur ska våra fördömanden upphöra för att vi som kristna ska kunna mötas kring det som är centralt, tron på Jesus?

Bra gjort av Gunner och Alkholm. Exkludering av människor pga sexuell läggning ruskigt. Människans lika värde en central del av det kristna evangeliet.

Det är ju mycket på grund av inlägg liknande det ovanstående av Peder Nielsen, som man inte vill ha med kristna eller kyrkan att göra. Peder, gå hem och läs på: Matt 7:1-2.

Bra skrivet Peder!
Visst behöver man föra ett samtal i dessa frågor, även om det är hart när omöjligt att få HBTQ-fantaserna att ens lyssna på det någon annan säger.
Däremot är det helt fel ställe på Jesusmanisfestationen. Ska de politiska partierna och andra ickekristna organisationer (med eller utan kristna medlemmar) också vara med den här dagen? Det känns inte som politiska lobbyister ska vara med i den här typen av manifestation.

Undrar hur Jesus skulle tagits emot idag. Gränslös kärlek och solidaritet har alltid kostat på. Dessa oftast manliga insinuanta kommentarer utan hela namn visar att kyrkan har en bit att gå.

Benny - förmodligen hade Jesus bespottats och skällts för att vara homofob av HBTQ-debattörerna.
Och med insinuanta kommentarer utan hela namn menar du förstås "Alias who", eller?
Jag skrev iallafall mitt namn och var inte särskilt insinuant i mitt debattinlägg - jag tycker uppriktigt att det ofta konfrontativa och onyanserade förhållningssättet visavi kyrkan hos HBTQ-debattörer är ett problem. Och långt ifrån ett "gott samtal", ett förhoppningsfullt begrepp som väl är avskrivet vid det här laget.

FLER NYHETER
Läsarservice