Opinion&Debatt
Debatt

Kyrkan behöver vässa kommunikationen

En uppgift för den nationella kyrkan har varit att samordna resurser där församlingarna inte själv orkar, haft ekonomiska resurser eller kunskap. Det har gällt internationell mission, utveckling, utbildning, tidning, bokförlag och annat. Mycket av det kommer säkert att synas i den organisation som nu bildas för Gemensam framtid.
Två områden känns angelägna att lyfta fram. Omvärldsbevakning- och analys samt kommunikation. Två områden som förändras snabbt men framför allt är oerhört viktiga för framtiden.
Varje församling är unik, de känner själva sin historia, sitt sammanhang, möjligheter och begränsningar. Samtidigt tror jag att det är just här som vi skulle behöva bli bättre. Hur ska vi förstå vår lokala omgivning för att på bästa sätt kunna förmedla evangeliet? Att utifrån generella trender, värderingsförskjutningar och annat hjälpa församlingarna att hitta sin analys av sitt sammanhang känns som en angelägen uppgift.

Låt mig ta ett exempel. Mycket har skrivits om generation Y, det vill säga 80- och 90-talister. De är feedback-törstande, nätverkande, jagfokuserade, transparanta multitalanger. Hur möter församlingen dem? Vad kommer 00-generationen att förvänta sig?

Att sätta fokus på kommunikation kan verka som att slå in öppna dörrar. Vi tror att vi redan är duktiga. Men vår tillämpning går långsammare. Beteendeförändringar tar tid.
Vi har tillgång till så mycket information men när det gäller vår lust/möjlighet/ kunskap att kommunicera finns mer att göra. Än så länge är kommentarer och reaktioner på till exempel bloggar, Facebook, twitter med mera inte så vanliga och de som deltar i samtalet är ganska få. Inom kyrksfären är det efter en tid lätt att känna igen merparten av dem som är aktiva.
Gemensam framtid sänder webb-tv varje vecka som ett exempel på kommunikation mellan församling/individ och nationell nivå. Tänk om alla anställda i kyrkan, församlingsordförande och alla andra, varje vecka får en webb-tv-produktion med aktuell information, församlingar med likartade utvecklingsbehov knyts samman, internationella kontakter underlättas, webb-baserade utbildningar kan genomföras, upprop och aktioner kan lätt dras igång. För att inte tala om församlingarnas möjlighet att uttrycka sin åsikt.

En elegant, flexibel och effektiv infrastruktur när det gäller kommunikation och IT skulle kyrkan må bra av. Som bonus kan också en utveckling av demokratin säkert räknas in.
Kyrkostyrelsens ambition att ha en flexibel organisation, tematiska arbetsgrupper, minimera administration och koncentrera sig kring kärnverksamheten känns sund. Projektgruppen för strategiska inriktningar lyfter också fram omvärldsperspektivet och kommunikationen som framgångsfaktorer. Kan det vara så att konsten att tolka vår samtid och att kommunicera också tillhör en ny kärnverksamhet för ett nationellt kansli i framtiden?

Anders Fläckman
Gävle
FLER NYHETER
Bo Forsberg (t v) från Diakonia anser att Politik för global utveckling inte fungerar tillfredställande. Till höger Lennart Wolgemuth. Foto: Concorde