Opinion&Debatt
Debatt

Fastighetens framtida användning ska utredas

I Sändaren nr 3/2012 framförs synpunkter kring den stadsplaneprocess som inletts på Lidingö gällande fastigheten Missionsskolan 1. Framtida förändringar för angränsande fastigheter har gett styrelsen för Svenska missionskyrkan möjlighet att bevaka möjligheten för Gemensam framtid att bedriva fortsatt och utvecklad folkhögskoleverksamhet med tillhörande konferensanläggning.
Nya planer för en angränsande ridskola, en bussdepå och inte minst Lidingös nya Översiktsplan 2030 ställer krav på att Missionskyrkan överväger fastighetens framtida användning.
Projektet har involverat rektor och styrelsen för Utbildningscentrum Lidingö/ Lidingö Folkhögskola.
Baptistsamfundet och Metodistkyrkan har från april 2011 kontinuerligt informerats om arbetet genom information i Gemensamma presidiemötet och Övergångsrådet. Årets kyrkokonferens i Svenska Missionskyrkan kommer att informeras om aktuella planer.

Ritningar och skisser som är förslag till framtida användning av det stora parkområde som fastigheten Missionsskolan 1 utgör, bearbetas nu av en projektledare och en utredningsgrupp där Utbildningscentrum har två representanter. Inga beslut är fattade när det gäller ny byggnation och processer av den här karaktären förväntas pågå under flera år.

Det övergripande syftet med pågående arbete är att utforma en lämplig vidare användning av fastigheten, som både stärker området men också säkerställer Gemensam framtids ekonomiska intressen, till stöd för verksamheten lokalt, nationellt och internationellt.

Ulf Hållmarker
ordförande, Kyrkostyrelsen
Olle Alkholm
tf missionsföreståndare
Svenska missionskyrkan
FLER NYHETER
Bo Forsberg (t v) från Diakonia anser att Politik för global utveckling inte fungerar tillfredställande. Till höger Lennart Wolgemuth. Foto: Concorde